The results of the Ballet Competition “Arabesque”

  • EKATERINA MAXIMOVA AWARD (GRAND PRIX) not awarded

    JUNIORS:

  • FIRST PRIZE (female):
    Kim Yu Jin (Korea)
  • FIRST PRIZE (male):
    Danila Khamzin (Russia, Perm)
  • SECOND PRIZE (female):
    Elena Iseki (Germany)
  • SECOND PRIZE (male):
    Alexey Khamzin (Russia, Perm)
  • THIRD PRIZE (female):
    Homare Kawai (Japan)
  • THIRD PRIZE (male):
    not awarded

Diplomas:

  • Ekaterina Klyavlina (Russia, Moscow)
  • Maria Malinina(Russia, Perm)
  • Maria Polunina(Russia, Moscow)
  • Urara Tsukamoto (Japan)
  • Vyacheslav Spilchevsky (Russia, Perm)
  • Ivan Surodeev (Russia, Perm)

SENIORS:

  • FIRST PRIZE (female):
    Song Jeong Eun (Korea)
  • FIRST PRIZE (male) is shared between two laureates:
    Nikita Ksenofontov (Russia, Novosibirsk)
    Kirill Makurin (Russia, Perm)
  • SECOND PRIZE (female)is shared between two laureates:
    Viktoria Dedyulkina (Russia, Chelyabinsk)
    Bulgan Rentsendorj (Mongolia)
  • SECOND PRIZE (male) is shared between two laureates:
    Yuri Vybornov (Russia, Moscow)
    An Seong Jun (Korea)
  • THIRD PRIZE (female) is shared between two laureates:
    Maite Nunes (Brazil)
    Sofia Gavriushina (Russia, Ufa)
  • THIRD PRIZE (male) is shared between two laureates:
    Marcos Yago (Brazil)
    Rustam Iskhakov (Russia, Ufa)

Diplomas:

  • Luanna Gondim (Brazil)
  • Vita Mulyukina (Russia, Krasnodar)
  • Han Da Huin(Korea)
  • Yu Kawai (Japan)
  • Alisa Alekseeva (Russia, Ufa)
  • Lee Seung Yong (Korea)
  • Daler Zaparov (Kazakhstan)
  • Farukh Sadyrkulov (Kyrgyzstan)
  • Gabriel Lopes(Brazil)
  • Rui Seong Woo (Korea)
  • Shota Onodera (Japan)
  • Serik Nakyspekov (Kazakhstan)

DIPLOMAS:

  • TO THE BEST NON-COMPETING PARTNER:
    Sayaka Takuda (Japan)
    Valery Tselishchev (Russia, Chelyabinsk)
  • TO THE BEST COACH for training the contestant:
    Airat Khakimov (Brazil)

Special awards and prizes:

  • EKATERINA MAKSIMOVA AND VLADIMIR VASILIEV PRIZE for “Best Duet”
    not awarded
  • GALINA ULANOVA PRIZE for Spirituality of Dance
    Kim Yu Jin (Korea)
  • GEORGE ZORITCH PRIZE “For purity of skill and artistry of performance”
    Serik Nakyspekov (Kazakhstan)
  • THE PERM STATE TCHAIKOVSKY ACADEMIC OPERA AND BALLET THEATRE PRIZE for “Best Performance to music by P.I.Tchaikovsky”
    Luanna Gondim (Brazil)
    Marcos Yago (Brazil)
  • NATALIA DUDINSKAYA PRIZE for “Loyalty to the Traditions of Russian Ballet School” PRIZE (given by Margarita Kullik and Vladimir Kim couple)
    Vita Mulyukina (Russia, Krasnodar)
  • ANDREY KIBANOV PRIZE
    Danila Khamzin (Russia, Perm)
    Alexey Khamzin (Russia, Perm)
  • MIRPURI FOUNDATION PRIZE: participation in ballet-gala of the foundation (Portugal)
    Kim Yu Jin (Korea)
    Daler Zaparov (Kazakhstan)
  • PEOPLE CHOICE AWARD:
    Nikita Ksenofontov (Russia, Novosibirsk)
  • Diaghilev House Award “The Promise of Russia”:
    Ekaterina Klyavlina (Russia, Moscow)

PRESS JURY DECISION:

  • PRESS JURY AWARD:
    Luanna Gondim and Markos Yago (Brazil)
      PRESS JURY DIPLOMAS:
  • Viktor Alikin (Russia, Perm) for excellence in coaching the students of Perm Dance Academy.
  • Sofia Gavriushina and Rustam Iskhakov (Russia, Ufa) – for the preservation of traditions at the Bashkir School of Classical Ballet.

The XV Russian Open Ballet Competition “Arabesque–2018” named after Ekaterina Maximova

The XV Russian Open Ballet Competition “Arabesque–2018” named after Ekaterina Maximova
takes place in the city of Perm, Russia
from 11 April to 22 April, 2018.

Artistic Director and Chairman of the Jury is Vladimir Vasiliev.

The results of contemporary choreography competition

DECISION OF THE COMPETITION JURY

  • FIRST AWARD to a ballet master.
    Alexey Rastorguev (Russia, Perm) for “Vis-a-vis” and “My dear Serdan”.
  • SECOND AWARD to a ballet master.
    Maria Markunina (Russia, St.-Petersburg) for “Judas Iskariot”.
  • THIRD AWARD to a ballet master.
    Saryan Suleimanov (Russia, Ufa) for “Don’t leave me”.
  • FIRST AWARD to a contemporary piece performer.
    Yuri Vybornov (Russia, Moscow) for “I’ll go out at night in the field with a horse” (choreography by Konstantin Matulevsky).
  • SECOND AWARD to a contemporary piece performer.
    Kirill Makurin (Russia, Perm) for “Vis-a-vis” (choreography by Alexey Rastorguev).
  • THIRD AWARD to a contemporary piece performer.
    Andrey Arseniev (Russia, St.-Petersburg) for “Judas Iskariot” (choreography by Maria Markunina).
  • Vladimir Vasiliev SPECIAL PRIZE for “Ballet school at war” and “Dying Swan”
    Takane (Japan).

DECISION OF UNION OF RUSSIAN THEATRE WORKERS

Monetary Prizes:

Best choreography:

  • Alexey Rastorguev (Russia, Perm) for piece “My dear Serdan”.
  • Anna Shuldyakova (Russia, St.-Petersburg) for piece “Broken embrace”.

Attention!!!

VII – th international Yuri Grigorovich competition “Young ballet of the world” is postponed to 2019 due to the holding in Sochi in 2018 World Cup matches

6th INTERNATIONAL ISTANBUL BALLET COMPETITION & FESTIVAL

Official site

THE DEADLINE OF THE DVD APPLICATION: May 25, 2018

CATEGORIES (Based on the date of the Competition)
JUNIORS (Girls – Boys): Aged 15-19 years
SENIORS (Female – Male): Aged 20-26 years

ROUNDS
1st Round DVD SELECTIONS

2nd Round (SEMI FINALS)

 Single dancers
2 classical variations
1 modern variation

Couple dancers
1 classical pas de deux
1 modern duet

 3rd Round (FINAL)

Single dancers
2 classical variations
1 modern variation

Couple dancers
1 classical pas de deux
1 contemporary duet

PRIZES AND AWARDS XIII International Ballet Competition and the Contest of Choreographers

f2

2 Grand Prix $100000 in categories: “Ballet Dancers” and “Choreographers”

Ballet dancers

Choreographers

Junior Group

Solo (girls, boys)

Duet (girls, boys)

 

I Prize – $20000

II Prize – $10000

II Prize – $5000

Two Diplomas – $3000 each and the title of Diploma holder

 

Senior Group

Solo (women, men)

Duet (women, men)

 

I Prize – $30000

II Prize – $20000

III Prize – $10000

Two Diplomas – $5000 each and the title of Diploma holder

 

I Prize – $30000

II Prize – $25000

III Prize – $20000

Three Diplomas – $5000 each and the title of Diploma Holder

 

 

Special Prizes and Awards

Prize and Diploma of the International Federation of Ballet Competitions “To the best ensemble” of the Competition

Prize of the “BALLET” magazine – to the coach for the high artistic level of his/ her work with contestant.

Prize to the “Best Partner” in Senior group – $5000 and Diploma

Prize to the “Best Partner” in Junior group – $3000 and Diploma

International ballet competition and contest of choreographers takes place at the Bolshoi Theatre

f1

On the February, 14 the first meeting of the Organizing Committee of XIII International ballet competition and contest of choreographers took place at the Bolshoi Theatre of Russia. Deputy Prime Minister Olga Golodets together with choreographer and president of the Jury panel Yuri Grigorovich co-chaired the meeting.

“Moscow Ballet Competition has always been worldwide famous, – Yuri Grigorovich says in an interview to TASS, – contestants, guest and ballet professionals from around the globe used to come to the Bolshoi during the competition. And each new meeting marked a new step in the development of ballet art thus, if you will, determining in a certain way the world tradition of the Art of Dance.

This year’s competition is expecting to welcome over 200 contestants from 15 countries. The Jury panel will present the world leaders of ballet art, stars of Russian and world ballet, artistic directors of top ballet companies and theatres from the USA, the UK, Japan, China, Austria, Italy etc. Media-center, meetings, master-classes, exhibitions are functioning during the competition.

Тo attention of competitions-members of Federation

X The General Assembly of the International Federation of Ballet Competitions will be held in Moscow from 18 to 20 June 2017.
Arrival at the Assembly in Moscow on June 17, departure from Moscow on June 21.

In connection with the 10th anniversary of the Korean Ballet Competition in Seoul, a special extraordinary Session of the International Federation of Ballet Competitions will be held from June 29-30